Mihriban Arival

ULUSLARARASI FLÜT SOLİSTİ

(Klasik Müzik, Caz, Etnik ve Latin Caz Müziği)

  • Evrensel müzik dili ile farklı ülkelerin kültürleri arasında bağlar kurarak dünya barışına katkıda bulunmayı ilke edinmiş dünya çapında bir sanatçı

  • "Türkiye'nin İlk ve Tek Latin & Etnik Caz Flüt Virtüözü" olarak tanınan Mihriban Aviral, flüt solisti olarak 30 yılı aşkın profesyonel performans ve eğitmenlik geçmişiyle tarzına egzotik ve yeni bir dokunuş getiriyor. 23 ülkede sahneleri renklendiren sanatçı, gittiği her yerde müzik tutkunlarına ilham vermeye devam ediyor.

Mihriban Aviral, Ankara Devlet Konservatuarı'ndan flüt ve kompozisyon eğitimi alarak mezun oldu. Gösterdiği üstün başarıyla sınıf atlayarak her iki bölümden de onur derecesi ile mezun olan sanatçı, daha sonra Avusturya-Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi, MacaristanBudapeşte Müzik Akademisi ve İtalya-Siena Chiggiana Müzik Akademisi'nde Master Class, Perfection ve Konser Solistliği alanlarında akademik kariyerine devam etti.

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda övgü ve takdir toplayarak geçirdiği 25 yıl boyunca dünyaca ünlü orkestra şefleri ve solistleri ile çalışma fırsatı buldu.

Sonraki yıllarda Caz ve Latin Caz müziğine ciddi bir eğilim duydu ve bu alanda çalışmalarını geliştirdi. Akademik klasik müzik birikimi ile Caz ve Latin Caz bir araya geldiğinde, ortaya sıra dışı bir müziğin çıkıyor olması ve bu özellikleriyle dünya çapında yüksek nitelikli bir sanatçı olduğu, hakkında yapılan kritiklerde sıkça dile getirilmektedir. Dünyada bu tarz müzik yapan nitelikli sadece bir kaç örnek ancak mevcutken Mihriban Aviral, ülkemizde bugüne kadar hiç gerçekleştirilmemiş olan "Latin Caz tarzında solo flüt çalan" önemli bir örnek olarak, "ilk ve tek" olma özelliğini onurla taşımaktadır.

Konserleri yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi gören sanatçı, Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında 23 ülkede başarılı konserler verdi ve olumlu eleştiriler aldı. Los Angeles Convention Center'da yaklaşık 20.000 kişilik geniş bir seyirci kitlesinin izlediği konserde dakikalarca ayakta alkışlandı.

Başlıca CD albümleri:

•“Mihriban Aviral Plays Latin Jazz”

• “CanJAZZım Türküler” – (Latin Caz Tarzı Türküler)

• ”Herdem”- (Klasik Müziğin Caz versiyonu)

• “Flute Classics Meet Jazz”

Dünyaca ünlü büyük flüt virtüözü James Galway ile Latin Caz alanında da önemli bir yeri olan Grammy ödüllü flüt sanatçısı Nestor Torres'in, sanatçının müziği, müzikal ve teknik özellikleri hakkında övgü dolu sözleri "Mihriban Aviral Plays Latin Jazz" CD kapağında yer alıyor.

“Harika bir CD, çok beğendim. Mihriban Aviral'in performansına, kıvrak tekniğine, müzikalitesine ve özellikle flüt ses tonuna bayıldım. Herkesin sahip olması gereken bir CD”- Sir JAMES GALWAY

Mihriban Aviral benim müziğimi çalmaya cesaret eden ilk flüt sanatçısı… Kendisini ilk dinlediğimde müzikal olgunluğuna, mükemmel tekniğine ve çok etkileyici flüt ses tonuna hayran kaldım. Özellikle bir yapımcı olarak bu CD'de yer almak istedim. Onunla çalışmak bir zevkti.”
NESTOR TORRES

Bu güne kadar çok sayıda yazılı ve görsel medyada övgü dolu kritiklerle yer almış, canlı radyo ve televizyon konserleri ile sayısız röportajlar vermiş olan Mihriban Aviral, O.D.T.Ü. Güzel Sanatlar - Müzik Bölümünde 20 yıl flüt öğretmenliği yapmış, çeşitli üniversitelerde Master Class dersleri vermiştir. Ayrıca, uzun yıllar bazı uluslararası kuruluşların ulusal Asamble ve Konferans gibi geniş katılımlı toplantılarının büyük çaplı organizasyonlarına “Genel Sanat Yönetmeni” olarak çeşitli katkılarda bulunmuştur.

Sanatçı halen yurt içi ve yurt dışında klasik müzik, Etnik caz ve Latin caz müziği konserleri vererek uluslararası kültür ve sanat platformlarında ülkemizi başarıyla temsil etmeye devam etmektedir.

İLETİŞİM:
• email:
mihriban@mihribanaviral.com / mihribanaviral@hotmail.com
• phone:
+90 531 344 4241
• web:
www.mihribanaviral.com
• youtube / spotify:
@Mihriban.Aviral
• facebook:
@Mihriban.Aviral.Official
• Instagram:
@Mihriban.Aviral.Official